Strona główna  »  strona główna
Centrum Badan KosmicznychPolspace
Galileo PointGMES Information Center
Strona główna

iss011e11255_small_355

Witamy na archiwalnej stronie Polskiego Biura ds. Przestrzeni Kosmicznej, działającego przy Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w latach 2001-2008. Strona poświęcona była działalności kosmicznej w Polsce i na świecie, a w szczególności zagadnieniom polityki kosmicznej oraz możliwościom praktycznego wykorzystywania technik satelitarnych. Celem działalności biura było wspieranie administracji publicznej w zakresie polityki kosmicznej oraz promowanie polskiego sektora kosmicznego.

Biuro w okresie 2006-2008 prowadziło projekt Foresight "Przyszłości technik satelitarnych w Polsce" zmierzający do ukazania możliwości wykorzystania technik satelitarnych i rozwoju technologii kosmicznych w Polsce dla wspierania rozwoju ekonomicznego i społecznego kraju. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony!

Powyższą tematyką zajmuje się obecnie Ministerstwo Gospodarki, które na swoim portalu prowadzi podstronę

http://www.mg.gov.pl/Wspieranie+przedsiebiorczosci
/Polityka+kosmiczna

Aktualności
Zapraszamy na Dni Technik Satelitarnych 2010

Dni Technik Satelitarnych 2010 organizowane są wspólnie przez środowisko polskich instytucji związanych z działalnością kosmiczną.

Poprzez formułę skierowaną do jak najszerszej publiczności pragniemy upowszechniać świadomość znaczenia, które ma dziś działalność kosmiczna
ESA calls for ideas for climate change experiments from ISS

ESA is looking for ideas to use the International Space Station as a platform to conduct research into global climate change.


Warsztaty PECS
Ministerstwo Gospodarki i Europejska Agencja Kosmiczna organizują warsztaty poświęcone praktycznym aspektom finansowym i administracyjnym realizacji projektów PECS. Na spotkanie zaproszone są zwłaszcza osoby z działów finansowo-księgowych i innych, odpowiedzialne za kwestie organizacyjne i rozliczanie projektów.
Drugi konkurs Galileo w 7 Programie Ramowym
19 grudnia 2008r. został ogłoszony drugi konkurs Galileo w 7 Programie Ramowym. Budżet konkursu wynosi 30 mln euro. Wnioski można składać do 31 marca 2009r.
PECS - praktyczne wskazówki dla projektodawców
Europejska Agencja Kosmiczna i Ministerstwo Gospodarki przygotowały wspólnie praktyczne wskazówki dla polskich podmiotów zainteresowanych realizacją projektów w ramach programu PECS. Zapraszamy do  lektury.
Nowy nabór wniosków projektowych PECS
Ministerstwo Gospodarki, działając na podstawie Porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Europejską Agencją Kosmiczną, podpisanego w dniu 27 kwietnia 2007 r., ogłasza konkurs na składanie fiszek projektowych PECS w ramach Planu dla Europejskich Państw Współpracujących. Fiszki projektowe można składać do 31 października 2008r.

Podpisanie Karty PECS
28 kwietnia w Ministerstwie Gospodarki przedstawiciele polskiego rządu i Europejskiej Agencji Kosmicznej podpisali kartę działań Programu o Europejskim Państwie Współpracującym ESA. Jest to kolejny krok w kierunku pełnoprawnego członkostwa Polski w tej organizacji.
Zapraszamy na Dni Technik Satelitarnych 2008!

Zapraszamy na Dni Technik Satelitarnych 2008! W tym roku DTS składać się będzie z dwóch odrębnych części: konferencji POLISH SPACE INDUSTRY - A COMPETITIVE EUROPEAN PARTNER" (20.05.2008) i Wioski Kosmicznej na Pikniku Naukowym (14.06.2008).Strona poświęcona DTS 2008 i formularz rejestracyjny dostępne są pod adresem: http://www.dnitechnik.kosmos.gov.pl


Ratyfikacja PECS na finiszu

Na piątkowej sesji 28.03.2008 Sejm RP jednogłośnie, bez żadnego głosu wstrzymującego się, uchwalił ustawę upoważniającą Prezydenta RP do podpisania Umowy RP/ESA (ECS_PECS).


archiwum newsów..»
Aktualności projektu Foresight
Katalog zastosowań technik satelitarnych w Polsce
Zapraszamy do zapoznania się z Katalogiem zastosowań technik satelitarnych w Polsce. Opracowanie jest początkiem tworzenia bazy informacyjnej o obecnych i przyszłych możliwościach zastosowań technik satelitarnych i technologii kosmicznych w wielu dziedzinach życia gospodarczego i społecznego.


DNI TECHNIK SATELITARNYCH

Pomiędzy 21 i 24 czerwca 2007 roku w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się Dni Technik Satelitarnych. Wydarzenie łączyło dyskusje nad kierunkami rozwoju i znaczeniem tego sektora z imprezami służącymi upowszechnianiu wiedzy o możliwościach technik satelitarnych. Organizatorzy wyrażają gorące i szczere podziękowania wszystkim, których zaangażowanie przyczyniło się do sukcesu imprezy.
Prezentacje z konferencji..»


Debata o polskiej polityce kosmicznej
Jakie są polskie priorytety w polityce kosmicznej? Jak i gdzie szukać zależności pomiędzy technikami satelitarnymi a nowoczesną gospodarką?
Dni Technik Satelitarnych stanowiły znakomitą okazję dla podjęcia dyskusji o polskiej polityce kosmicznej. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami przedstawicieli administracji publicznej i kół biznesowych.
Raporty I fazy Projektu Foresight

podsumowanie_74 Polskie Biuro ds. Przestrzeni Kosmicznej realizuje projekt celowy Foresightu branżowego: "Ocena perspektyw i korzyści z wykorzystania technik satelitarnych i rozwoju technologii kosmicznych w Polsce". Projekt prowadzony jest we współpracy z Polską Platformą Technologii Kosmicznych przy wsparciu Ministerstwa Nauki i funduszy Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Zachęcamy do zapoznania się z raportami pierwszej fazy projektu Foresight "Przyszłość technik satelitarnych w Polsce"


Materiały z konferencji PRZYSZŁOŚĆ TECHNIK SATELITARNYCH W POLSCE
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami pokazywanymi podczas konferencji "PRZYSZŁOŚĆ TECHNIK SATELITARNYCH W POLSCE"
więcej newsów..»
Copyright © 2006 Polskie Biuro do spraw Przestrzeni Kosmicznej